Designed by Murat Özdemir
Hoş Geldiniz · Ürünler · İndir · Sık Sorulanlar · İletişim
 
 Ürünler ile ilgili

Tanıtım Videoları

Ziyaretçiler Nereden?

Siteyi ziyaret edenlerin Dünya haritası üzerindeki konumları

Locations of visitors to this page

Programlayan

emarti, Murat Özdemir
Eskişehir, TURKEY
e-posta: dtemarti<at>gmail<dot>com

Özel Program İsteği

Özel ihtiyaca yönelik yazılım çözümleriniz için iletişime geçiniz.

   

MeteoTR

İlk düşüncem aslında sadece Türkiyem için hava durum bilgilerini alan bir program yapmaktı. Öyle de kayıt yaptırdık sf.net'e. Sonra amaç değişti kaynak olarak weather.com'u kullanmaya karar verdim. Yani yeryüzü üzerindeki istediğiniz herhangi bir yerin hava durumu bilgilerini alabileceksiniz. weather.com SDK paketi içindeki simgeler hoşuma gitmedi ve stardock firmasının belli şartlar dahilinde izin verdiği simgeleri kullanmaya karar verdim. Program çalışmak için .NET 2 ve üzeri framework runtime paketine ihtiyaç duymaktadır. Sisteminizde mevcut değilse programın kurulumu sırasında ilgili mic*os*ft sitesinde tr olan paketi download etmeniz için siteye bağlanacaktır.

Programı indirmek istiyorum

İlk çalıştırdığınızda ayarları yapmanız istenecek. Bunun için görev çubuğu üzerinde ilgili simgeye sağ tıklayarak menüden ayarlara giriniz.Karşımıza çıkan ayarlar penceresinden hava durumu bilgilerini öğrenmek istediğiniz şehri bulmanız istenecektir. Örneğin: Şehir Bul kısmına dallas yazar ve Bul düğmesine tıklarsanız, liste birkaç saniye içinde dolacaktır. Diyelim ki Dallas, PA konumuna ait hava bilgilerini istiyorsanız seçili hale getiriyorsunuz. Çözümlemede hata vermez ise panelimiz gösterilecektir.Bu panelde en soldaki simge o anki havanın durumunu simgeleyen bir resimdir. Yanıbaşında santigrad derece cinsinden sıcaklık malumunuz. Bunun altında rüzgar yönü ve hızını belirten label. Burada örnek vermek gerekirse "G, 5 km/sa" için (g)üneyden saatte 5 km hızla esen rüzgarı belirtir. Yönler için K(uzey),D(oğu),G(üney),B(atı) harfleri ile kısaltılmıştır.

Panelin sağ üstünden alta doğru şehir adı, hava durumunun açıklayıcı metni ve son güncelleme zamanı gösterilmiştir. Hava durumunu açıklayıcı metni mümkün olduğunca türkçeye çevirmeye çalıştım. İngilizce metin ile karşılaşırsanız bana e-posta gönderirseniz. Yeni sürümde bu böcek ile karşılaşmazsınız.Program GPL Lisansı ile sf.net üzerinden dağıtılmaktadır. Programdaki hava verileri weather.com aracılığı ile alınmaktadır. Programın weather.com'a ait partner ID ve lisans anahtarı hakkında penceresinde verilmiştir. Bu lisansa göre verileri alma izni bulunmaktadır. Stardock firmasının simgelerini kullanma iznini de icons adlı klasör altındaki permission.txt dosyasında yada hakkında penceresinden ulaşarak okuyabilirsiniz.Programın Windows sürümünü direkt indirmek için http://superb-west.dl.sourceforge.net/sourceforge/meteotr/MeteoTR_1.0.2602_Setup.exe
http://downloads.sourceforge.net/meteotr/MeteoTR_1.1.1212_Setup.exe?use_mirror=easynews
Sourceforge.net sitesinden tüm sürümlerini incelemek için https://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=146053
adreslerini ziyaret ediniz.