Designed by Murat Özdemir
Hoş Geldiniz · Ürünler · İndir · Sık Sorulanlar · İletişim
 
 Ürünler ile ilgili

Tanıtım Videoları

Ziyaretçiler Nereden?

Siteyi ziyaret edenlerin Dünya haritası üzerindeki konumları

Locations of visitors to this page

Programlayan

emarti, Murat Özdemir
Eskişehir, TURKEY
e-posta: dtemarti<at>gmail<dot>com

Özel Program İsteği

Özel ihtiyaca yönelik yazılım çözümleriniz için iletişime geçiniz.

   

wxQuran

wxQuran, Kuran-ı Kerim'in sayısal ortama aktarılmış örnekleri gibi birçok özelliğe sahip bir yazılımdır.

Özellikleri:
Programı diğerlerinden ayıran en önemli özellik şüphesiz size kitaptan okuyormuş hissi vermesi,
Arapça metni ve şimdilik sadece Türkçe ve İngilizce meali içermesi,
Program ara yüzünü Türkçe veya İngilizce kullanabilme,
İsteğe bağlı Arapça seslendirme,
Meal içinde arama yapma,
Surelere ve ayetlere kolay erişim için bar,
Arapça sesli okumada ayet bitimi otomatik diğer ayete geçiş, sürekli okuma özelliği,
Kaldığınız sure ve ayetten programın devam etmesi,
GPL Lisansa sahip olmasından dolayı ücretsiz olması.Programı indirmek istiyorum

Meal Referansları
Şimdilik Türkçe ve İngilizce mealleri içermektedir. Türkçe için Diyanet İşleri, İngilizce için Yusuf Ali'nin meali referans alınmıştır. Lütfen, meal ve Arapça metindeki yazım hatalarını bildiriniz

Kullanımı Hakkında
Açılış ekranı sonrası eğer ilk defa kullanıyorsanız, Fatiha suresinden başlayacaktır. Aksi halde programı sonlandırdığınız andaki sure ve ayetinden devam edecektir.Sayfa geçişlerini farenizin sol tuşunu kullanarak yapabilirsiniz. Kitabın sol sayfasına tıklarsanız bir sonraki sayfaya, sağ sayfasına tıklarsanız bir önceki sayfaya geçersiniz. Farenizin tekerleği mevcut ise aynı özelliği yukarı-aşağı yaparak kullanabilirsiniz.

Meal ve Arapça metin sayfa köşelerinde belirirse, metnin devamının olduğu anlamındadır. Devamını görmek için üzerine tıklamanız gereklidir. ise ilk kesimi görüntülemek için kullanılır.

wxQuran Menüsü
Farenizin sağ tuşu ile programın ilgili menüsüne ulaşabilirsiniz. Bu menü yardımı ile şunları yapmanız mümkündür:
1. Sure ve Ayet Seçimi barına ulaşma
2. Meal içinde arama yapma
3. Arapça seslendirme özelliğini açma veya kapama
4. Sürekli okuma özelliğini kullanma (Bu özellik Arapça seslendirme kullanılırsa aktif olur)
5. Programın ara yüzü ve meal için dil seçimi
6. Programdan çıkmak için (Ayetler okunurken program çıkışa izin vermez)Sure ve Ayet Seçimi
Seçimini adı veya sıra numarası ile yaptığınız sureye ulaşmanızı sağlar. Bar yardımı ile ilgili surenin kaç ayet olduğu bilgisi edinilebilir. Ayrıca istenilen ayet numarası girilerek ayet ve meali görüntülenebilir. Bunun için sure ve ayet seçiminizi yaparak sol-aşağıya kıvrık oka tıklamanız yeterlidir. Barı ekranda istediğiniz konuma taşımak için siyah şerit üzerinden sürükleyiniz.Mealde Arama
Mealde arama Türkçe veya İngilizce olarak yapılabilir. Dil seçiminize uygun olarak aranan kelimeyi yazdıktan sonra büyüteç görünümlü düğmeye tıklarsanız sonuçlar listelenir. Bulunan sonuçlardan istediğinizi seçip tıklarsanız, ilgili ayeti görüntüleyebilirsiniz. Aranılan kelimenin toplam kaç ayette geçtiğini de öğrenebilirsiniz. Mealde arama penceresini ekranda istediğiniz konuma taşımak için siyah şerit üzerinden sürükleyiniz.Arapça Seslendirme
Arapça okunmasını istiyorsanız menüden Arapça Seslendir 'i işaretlemeniz gerekmektedir. Bu şekilde her ayete geçişte Arapça seslendirme aktif olur. Gerekirse tekrar menüden kapatabilirsiniz. Bu seçenek işaretli iken ayet okunana kadar diğer bir ayete geçiş ve programdan çıkış yapamazsınız. Ayrıca Sürekli Okuma seçeneğinin de aktif olabilmesi bu menüye bağlıdır. Sürekli okuma özelliğini de seçili duruma getirirseniz ayet geçişleri Arapça seslendirmesi bittikten sonra otomatik olacaktır.

Ayetlere ait tüm mp3 dosyalarını nereden bulabilirim?
Tüm kuran ayetlerini içeren (spx dosyalarını barındıran) arşivi
http://downloads.sourceforge.net/arabeyes/mohammed_seddeek_alminshawy.tbz2?use_mirror=switch
adresinden download ediniz. Bu arşivdeki spx dosyalarını mp3'e çevirmek için şu yollar takip edilmelidir.
İndirme sonrasında Windows kullanıyor iseniz örneğin C:\Temp dizini oluşturun sonra bu dizin altında spxs klasörünü.
Winrar gibi bir arşivleme programı ile arşiv dosya içeriğinin tümünü spxs klasörüne kopyalayın/açın.
Sonra spx2mp3.bat toplu iş dosyasını çalıştırın. (Bu iş dosyasının çalışabilmesi için speex ve lame kütüphaneleri kullanılmaktadır)
Bahsi geçen iş dosyaları ve kütüphanelerin toplandığı zip arşivi için
http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=179975 adresine bakınız.
İşlem uzun sürecek ve spx dosyaları Temp dizini altında yeni oluşacak olan mp3s klasöründe mp3 dosyası haline dönüşecek.
Oluşturulan mp3 dosyalarının tümünü wxQuran klasörü altındaki mp3s klasörüne kopyalayın. Bu dizin wxQuran programını kurduğunuz dizinde zaten mevcuttur.

Ayarları koruma
Programın ayarları koruma özelliği olduğundan, tekrar çalıştırmada hangi ayette kalmışsanız oradan devam edecektir. Meal dili, Arapça seslendirme gibi ayarlar da bunun içindedir.

Sayfa geçişleri
Programı kullanırken sayfa geçişleri için sol veya sağ sayfa üzeride iken sol tıklama yapılarak önceki veya sonraki sayfaya geçiş yapabiliyorsunuz. Eğer farenizin scroll (kaydırma) özelliği veya tekerlek tuşu mevcut ise ileri-geri yaparak aynı fonksiyonu daha hızlı kullanabilirsiniz.

Pencereleri Sürükleme
Programdaki Sure ve Ayet Seçimi, Mealde Ara, Yardım ve Hakkında pencereleri sürüklenmek isteniyor ise pencereye ait siyah bara sol tuş ile basılı tutarak işlemi yapabilirsiniz.

Program kullanımı sırasında karşılaşılan sorunları, tavsiyelerinizi, eleştirilerinizi, önerilerinizi ve özellikle yazım hatalarını bildirmeniz yeni sürümlerin daha kararlı çalışması açısından önemlidir. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Programlayan
Murat Özdemir, emarti © 2007, Ocak

Kullanılan kütüphaneler
Program tümü ile C/C++ ile kodlanmıştır. wxWidgets ( http://www.wxwidgets.org ) ve sqlite ( http://www.sqlite.org ) kütüphaneleri kullanılmıştır. Mealler için Diyanet işleri (Türkçe) ve Yusuf Ali (İngilizce) referans alınmıştır.

Lütfen, Meallerdeki yazım hatalarını bildiriniz. Program hakkındaki düşünce, öneri ve eleştirileriniz yeni sürümlerinin daha kararlı olmasını sağlayacaktır.

Programı direkt indirmek için http://superb-west.dl.sourceforge.net/sourceforge/wxquran/wxQuran_1.1.2801_Setup.exe
Kullanma Klavuzu (pdf dökümanı) direkt indirmek için http://superb-west.dl.sourceforge.net/sourceforge/wxquran/wxQuran_Kullanma_Klavuzu.pdf
Ayetlere ait mp3 dosyaları nerede dosyası için http://superb-west.dl.sourceforge.net/sourceforge/wxquran/mp3_dosyalari_nerede.txt
spx dosyaları için direkt link http://downloads.sourceforge.net/arabeyes/mohammed_seddeek_alminshawy.tbz2?use_mirror=switch
spx audio dosyalarını mp3'e çevirecek programı direkt indirmek için http://superb-west.dl.sourceforge.net/sourceforge/wxquran/spx2mp3.zip
Sourceforge.net sitesinden tüm sürümlerini ve kaynak kodlarını incelemek için http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=179975
adreslerini ziyaret ediniz.